Přejít k navigační liště

Zvažujete koupi nafukovacího člunu? Zkusíme vám poradit, jak postupovat v první fázi výběru. Je to podobné jako při nákupu nového auta, musíte se rozhodnout, jaké bude jeho primární využití, kolik osob se do něj má vlézt a jakou část úspor chcete na nákup vynaložit. 

Nafukovací čluny lákají čím dál více lidí, jejich pořízení není přehnaně nákladné a tak se stávají běžným vybavením mnoha vodáckých rodin, rybářů i příležitostných výletníků. Přestože se v posledních letech potýkáme s nízkým stavem našich řek během sezóny, řada vodáků se již přizpůsobila a na vodu jezdí v průběhu jara. 

Proč zrovna gumovou loď? 

Oproti laminátovým a plastovým lodím jsou ty gumové skladnější a zároveň odolnější, je tedy jen málo důvodů, proč si nezvolit právě tento materiál. Navíc je zde výhoda dlouholetých zkušeností tuzemských výrobců s výrobou gumových lodí. Vodáctví má u nás nebývale dlouhou a silnou tradici, díky tomu se u nás vyrábějí lodě, vycházející z mnohaletých zkušeností.

Zvolte si typ nafukovací lodi

Kajak, kanoe, raft nebo rybářský člun? 

Na kanoi jezdí nejčastěji dvě osoby, zadák a háček, ty mají v rukou jednostranná pádla. Určitě se vám vybaví kanoe z příběhů legendárního Vinnetua. Kanoe je také prostornější než kajak a určená na zdolávání delších tras. Kajak je naopak vhodný pro rychlejší jízdu, při které si chcete užít intenzivnější kontakt s vodním živlem a zpravidla je kajak osazen pouze jedním vodákem s oboustranným pádlem. Výhodou kajaku je i krytý kokpit, díky kterému se vám do lodi nedostane voda. 

Nafukovací čluny pro rybáře není třeba představovat. U nich si budete vybírat především podle toho, jaké vybavení jsou schopny nést a kolik osob se do nich vejde.

Nesmíme zapomenout ani na oblíbené rafty, na nich můžou jezdit celé party kamarádů, pojmou až  12 osob. Raft je stabilní široký člun a tvoří páteř mnoha vodáckých výletů. Výhodou je i velké množství věcí, které si s sebou na raft můžete vzít. 

Gumotex, materiál, na který se můžete spolehnout

Na našem trhu objevíte množství prodejců, kteří nabízejí nafukovací lodě z PVC. PVC však není materiál, který je pro gumové čluny nejvhodnější, proto většina českých vodáků spoléhá na výrobky od společnosti GUMOTEX, ta své gumové čluny vyrábí z přírodního a syntetického kaučuku, ten je oproti PVC výrazně odolnější a pružnější. K PVC je zub času často nemilosrdný, naopak u materálů, které používá GUMOTEX máte jistotu, že vydrží beze změny po několik generací. Důkazem jsou tisíce plavidel staršího data výroby, které pořád neohroženě zdolávají české řeky. 

Dalším benefitem, které má kaučuk oproti PVC je šetrnost k přírodě. Materiál netrpí ani při extrémním počasí a zůstává kompaktní. 

Mrkněte se sami na nabídku člunů od GUMOTEXu, uvidíte, že je z čeho vybírat. 

About the Author

By admin / Administrator, bbp_keymaster on Srp 25, 2020

Vodní klub

Pohyb ve vodě i pod vodou je naší vášní. Pokud máte nějaké zajímavé náměty na nová témata článků, můžete se s námi podělit. Totéž platí v případě, že jste navštívili nějakou zajímavou lokalitu a máte ji nafocenou. Rádi vaše fotografie zveřejníme. Kontaktovat nás můžete na emailu: vodnik@vodniklub.cz

Nejnovější články

Přístupnost webu

Uspořádání a ovládání webových stránek je navrženo tak, aby stránky byly dostupné jak pro alternativní prohlížeče, tak i pro osoby se specifickými potřebami. Některé texty nejsou definovány v relativních jednotkách. Pro zvětšení je potřeba použít systémových nástrojů (nastavení prohlížeče).