Přejít k navigační liště

Pojďme se podívat na nejznámější české lomy, které nabízejí potápěčům netradiční zážitek ve formě podvodních atrakcí. Každý z nich stojí za návštěvu, vyberete si, ať už toužíte po objevování vraků v hlubinách nebo po blízkém setkání s nevšedními rybami. 

Bořená hora ve Středočeském kraji

Lom Bořená hora jednoznačně patří mezi ty nejzajímavější a nejkrásnější, které v našich krajích máme. U tohoto lomu se můžete spolehnout nejen na nevšední zážitky z ponorů, ale také na zázemí, které jinde nenajdete (parkoviště, restaurace, posezení, ubytování). Více vstupů do vody zajišťuje určité soukromí a klid hned pro několik skupin potápěčů, těch se může k ponoru vydat až 16 současně. Viditelnost pod vodou je nestálá a pohybuje se v rozmezí 2 – 8 metru v závislosti na ročním období. 

V hloubce 6 a více metrů najdete několik potopených atrakcí, které jsou pro lepší orientaci spojeny vodící šňůrou. Maximální hloubka lomu je 23 metrů. Největším lákadlem, za kterým jezdí potápěči z velké dálky je potopený vrtulník, legendární typ Mi8, který se nachází v osmimetrové hloubce. Nedaleko vrtulníku je vrak osobního a nákladního auta. Pokud máte rádi přírodní podvodní svět, oceníte mnoho druhů ryb, konkrétně kapry, štiky, jesetery, úhoře a dokonce i sumce. Z Bořené hory se vozí zážitky, na které se nezapomíná. 

Slověnice v Jižních Čechách

Menší lom Slověnice láká na úplně jiné věci, než Bořená hora. Tady si přijdou na své potápěči, kteří se chtějí zdokonalovat. V hloubce devíti metrů se totiž nachází vstup do jednoho z největších podvodních kesonů v Evropě. Keson má dvě suché patra, podvodní osvětlení, nabízí možnost přenocování a je hlavním lákadlem lomu. Viditelnost v lomu bývá někdy nižší, může se pohybovat kolem hodnoty 0,5 metru. Maximální hloubka je 28 metrů.

Zajímavostí je, že v roce 2015 zde David Vondrášek pokořil český rekord v době strávené nepřetržitě pod vodou. Vydržel pod hladinou neuvěřitelné 102,5 hodiny.

Tak jako v dalších lomech, i zde na vás čeká spousta rybích kamarádů. Pstruzi, siveni nebo jeseteři. Alespoň během letních měsíců bývá v provozu malý kiosek s občerstvením. 


Horní Cerekev na Vysočině

První dva zmíněné lomy patří mezi menší, rozloha toho Cerekevského je naopak větší. Maximální hloubka je 21 metrů a většina podvodního povrchu je kamenitá s vrstvou sedimentu. Velký počet ryb zaručuje, že ve vodě nikdy nebudete sami. Zdejší lom nepřitahuje potápěče z širokého okolí jen z toho důvodu, že je ideální pro výcvik, ale také díky tomu, že pod hladinou najdete pětimetrového dřevěného žraloka, potopenou loďku, kotvu, sochu potápěče v životní velikosti, vodníka nebo pomníček, který připomíná utonulého kolegu.

About the Author

By admin / Administrator, bbp_keymaster on Srp 07, 2020

Vodní klub

Pohyb ve vodě i pod vodou je naší vášní. Pokud máte nějaké zajímavé náměty na nová témata článků, můžete se s námi podělit. Totéž platí v případě, že jste navštívili nějakou zajímavou lokalitu a máte ji nafocenou. Rádi vaše fotografie zveřejníme. Kontaktovat nás můžete na emailu: vodnik@vodniklub.cz

Nejnovější články

Přístupnost webu

Uspořádání a ovládání webových stránek je navrženo tak, aby stránky byly dostupné jak pro alternativní prohlížeče, tak i pro osoby se specifickými potřebami. Některé texty nejsou definovány v relativních jednotkách. Pro zvětšení je potřeba použít systémových nástrojů (nastavení prohlížeče).